Mano patirtis su Hello Cup menstruacine taurele. Tikra istorija!

Hello Cup menstruacinė taurelė

Įžanga. Nori prie reikalo? Scrollink žemyn

Įpusėjusi paskutinį teisės kursą pasijutau pasiruošusi. Jau viskas, laikas ieškotis darbo. Skirtingai nuo kursiokų, kurių dauguma rado save teisėje, tuo pačiu pasigirti negalėjau, nes teisė niekada nebuvo mano pomėgis, nors pomėgių visada turėjau daug. Tai ir nuėjau dirbti ten, kur trauka buvo didžiausia ir žinių turėjau daugiausia (kas, kad ne universitete, o labiau internetuose įgytų) – į vieną pirmųjų Lietuvoje ekologiškų prekių parduotuvių. Įsidarbinus tokioje nišinėje srityje netrukus ėmė vytis visos su tuo susijusios naujienos – jau netrukus sužinojau, kas yra Himalajų druska ir bolivinės balandos, o po gerų metų, kokiais 2011-aisiais, pirmą kartą išgirdau apie menstruacinę taurelę.

Skirtingai nuo Himalajų druskos, kuriam laikui tapusios mano namų staple, menstruacinėmis taurelėmis nuo pat pradžių pasibaisėjau. Protas nepakėlė net minties, kad yra verta pirkti daiktą, kainavusį tais laikais apie 100 litų, jį kažkur virinti, plovinėti ir dėti į save daugybę kartų. Jaučiausi jau ir taip pažengusi menstruacijų klausimu, naudodama ekologiškos medvilnės įklotus ir tamponus, kurių, nors tuo metu ir nebuvo didelio pasirinkimo, bet jau buvo pirkti ir mūsų parduotuvėse. Kartais siųsdavausi internetu iš Vokietijos ir nemačiau vargo.

Nuolat sutinku daugybę moterų, besiruošiančių taurelei. Daugelis jų jau nemažai skaičiusios, iš draugių girdėjusios, pusę youtube tutorial pražiūrėjusios ir vis dar laukimo stadijoje esančios. Nesiryžta. Mielosios, kaip aš jus suprantu! Nuo pirmos žinutės apie menstruacinę taurelę iki pirmojo karto su ja užtrukau vos akimirką – aštuonerius metus. Žinoma, kaip ir tikėjausi, ties pirmuoju kartu apėmė stiprus jausmas, kur tu buvai visą mano gyvenimą. Ohh. Su kiekvienu ciklu ramybės vis daugėja ir pasitikėjimo prikapsėję tiek, kad esu gatava žygiuoti Gedimino prospektu, skanduodama ką nors pro-menstrual ir nešti plakatą, skatinanti moteris mesti visus įklotus bei tamponus ir pereiti prie taurelių!

Nes taurelės yra visiškai jėginis reikalas. Atsakau!

Hello Cup taurelės: kodėl verta, koks mano dydis, kaip išsirinkti? Visą techninę informaciją rasi čia.

Įsigyti Hello Cup taurelę, XS, S-M ar L dydžio gali mano parduotuvėje štai čia.

Kaip ryžausi pradėti?

20 metų buvau ištikima įklotams. Man tikrai patiko ekologiškos medvilnės įklotai, nes su jais mažiau šutimo jausmo, o medvilnė visuomet maloni odai. Tamponų taip ir nepamėgau ir tik esant dideliam poreikiui naudodavau mini dydžio – didesnieji neteikė komforto ir labai greitai pernelyg išsausindavo. Ar žinojai, kad tamponai sugeria ne tik tai, kuo kūnas nori atsikratyti, bet ir tai, kas natūraliai sutepa gleivinę? Su tamponais man nuolat būdavo jausmas, kad kažkas ten atliko generalinį valymą, nusiurbdamas kiekvieną drėgmės milimetrą. Ugh. Turėdavo praeiti diena ar kelios, kol mikroflora atsistatydavo ir pojūčiai grįždavo prie įprastų.

Ir vis dėl to. Atsimeni tą jausmą, kai nueini darbe/universitete/restorane/svečiuose į tualetą ir pamatai, jog laikas atsinaujinti? O rankinę palikai kitam kambary/kabinete/ant kėdės. Super dažnas palydovas, kalbant apie įklotus. O su rankine nuolat vaikščioti į WC irgi nesinori. O slėpti kišenėse kartais neišeina, nes kišenių drabužiai kartais net ir neturi. Ir tada apima jausmas, lyg kažką norėčiau nuslėpti, lyg kažkokia gėda bando paišytis. Jau nekalbant apie kosminiu greičiu mažėjančias tualetinio popieriaus atsargas. Tomis dienomis jo sunaudodavau, rodos, tonas!

Pradėjusi domėtis zero waste filosofija ir jau įkūrusi parduotuvę supratau, jog laikas pokyčiams galvoje. Ėmiau intensyviai skaityti menstruacinių taurelių tema ir netrukus susipažinau su Hello Cup – sparčiai augančiu Naujosios Zelandijos prekės ženklu, sukurtu dviejų moterų ir skirtu mums visoms moterims. Gerą mėnesį skyrusi sąmoningas pastangas domėjimuisi šia tema, ryžausi tapti Hello Cup ambasadore Lietuvoje – ne tik pasakoti kitoms moterims, bet visų pirma, naudoti ir suprasti jas pati.

Kaip kitaip galėčiau tikėtis pasitikėjimo iš Tavęs?

Prie reikalo. Ką verta žinoti ruošiantis menstruacinei taurelei?

Nuolat sulaukdama lavinos klausimų apie menstruacines taureles, tiek asmeninėmis žinutėmis, tiek renginių metų, ryškiai suvokiau tokį dalyką – mes, lietuvės moterys, žiauriai nepažįstame savo kūno. Dažnai gėdijamės, nesuprantame ir kartais net nenorime suprasti. Ir čia tiesiu Tau ranką, nes noriu Tau padėti. Jaučiu, kad kartu drąsiau ir kartu mes tikrai galim!

Kokio gausumo mano mėnesinės? Kaip kraujuoju naktį? Kokio gylio mano gimdos kaklelis? Kiek trunka mano ciklas? Ar jis reguliarus ir nuspėjamas? Ar jis kintantis ir varginantis? Ar kūnas praneša, kada jau nusimato pirmoji ciklo diena? Kaip jaučiuosi skirtingu ciklo metu? Ar duodu sau poilsio, kai kūnas jo rėkte prašosi? Ar einu kaip tankas, nors kūnas šnabžda susilėtinti?

Miliardas klausimų, į kuriuos verta sau atsakyti pamažu, sąmoningai įsiklausant į savo kūną ir stebint viską: nuotaiką, pojūčius, tėkmę, judesius.

Atsakymai į šiuos klausimus labai padeda morališkai pasiruošti menstruacinei taurelei ir pasirinkti tinkamą dydį. Žemiau dalinuosi savo asmenine patirtimi, kuri galbūt pravers ir Tau. Ruošiantis ir renkantis. O galbūt jau ir naudojant.

Mano mėnulio dienos ir Hello Cup taurelė

Žinai, in my wildest dreams negalvojau, kad ateis diena, kai visam pasauliui rašysiu apie savo mėnesines. Ir štai sveikinu, esi šios dienos liudininkė. Užgniaužusi gėdos likučius ir mintis, ką žmonės pagalvos, dalinuosi tokia statistika.

Esu 32 metų negimdžiusi, kontraceptinių tablečių nevartojanti moteris, kurios mėnesinių ciklas trunka apie 5 dienas. Sakau apie, nes kartais nutinka ir 6 bei 7 dienos, tačiau jos tebūna menki patepliojimai, kai iškrenta gal keli lašai ir gausumas toks menkas, kad dažnai ir kasdienio įkloto nevertas. 6 ir 7 dienomis arba papildomai nuo mėnesinių nesisaugau niekuo, arba dėviu kasdienius įklotus iš medvilnės. Susidraugavus su taurele (naudoju S/M dydžio) išmesti nesinori visiškai nieko, net kai tai yra eko medvilnė.

Įprastai 2 ciklo diena būdavo gausiausia, tačiau prieš pusmetį išgėrus kursą nakvišų-agurklių aliejaus kapsulių (toks stebuklingai moteriškus hormonus reguliuojantis maisto papildas, jei prireiktų), gausiausios tapo 1 ir 2 ciklo dienos, kai turiu įdėti daugiau budrumo į komfortą. O štai nuo 3 dienos ėmiau pamiršti, kad iš viso kraujuoju – komforto lygis niekuo nesiskiria nuo įprastos dienos.

1 ir 2 ciklo dienomis mano flow būna tikrai gausus. Kadangi mano fizinę ir emocinę savijautą stipriai veikia stresinės situacijos, turiu atisžvelgti ir į jas. Štai turint daugiau streso, flow būna toks, kad kas kartą nusičiaudėdama žinau – pratekės koks lašas ar du per taurelę. Tiesiog tenai spaudimas būna kaip iš čiaupo ir turiu stebėti, kad taurelę pasikeisčiau kas 4-5 valandas (naktį išbūna ir 8 neprabėgant). Kas nutinka, jei šito laiko nepaisau? Taurelė užsipildo iki skylučių (Hello Cup taurelės viršuje, arti rėmelio, yra dvi mažos skylutės) ir ima varvėti per kraštus. Tiesa, varvėjimas visais atvejais su taurele toks, kad pakanka kasdienio įkloto net ir gausiausiomis dienomis. O juk visos žinome, kokie plonyčiai tie įklotėliai ir kiek mažai juose telpa.

3-5 dieną taurelę keičiu kas 8-12 valandų. Tiesa, keisti nieko nekeičiu, tiesiog ją išplaunu ir naudoju dar kartą – apie tai pasakoju žemiau. Hello Cup gamintojos, t.y. Marie ir Robyn iš Naujosios Zelandijos, rekomenduoja laikyti iki 12 valandų. Tai reiškia, jog galima pasikeisti taip dažnai, kaip jaučiame poreikį, tačiau nuo pirmo įsidėjimo iki pirmojo išėmimo neturi praeiti daugiau kaip 12 valandų.

Hello Cup taurelės: kodėl verta, koks mano dydis, kaip išsirinkti? Visą techninę informaciją rasi čia.

Įsigyti Hello Cup taurelę, XS, S-M ar L dydžio gali mano parduotuvėje štai čia.

Pirmas kartas su menstruacine taurele. Kaip ją įsidėti? Ar pratekės? Ką daryti, kad nepratekėtų?

Kaip įsidėti

Kad ir kokio gamintojo menstruacinę taurelę pasirinksi, prieš pirmą kartą ciklo metu ir po paskutinio karto to paties ciklo metu, ją reikės pavirinti 3-5 minutes verdančio vandens puode. Laikau ją virtuvinėmis žnyplėmis, kad savo krašteliais nesiliestų prie įkaitusio puodo sienelių. Nebijok, taurelė neišsilydo, neištirpsta ir neįkaista. Ji tampa tiesiog maloniai šilta ir visiškai švari – verdantis vanduo natūraliai dezinfekuoja taurelę ir ji tampa sterili. Tuomet belieka ją imti ir dėtis į vidų.

Prisiekusios taurelių gerbėjos sako, kad taurelę, tarsi tamponą, paprasčiausia įsidėti sėdint ant klozeto. Kitoms tą daryti patogu atrėmus vieną koją, pavyzdžiui, į vonios kraštą. Man – tiesiog tupint. Kiek moterų, tiek situacijų. Kiek situacijų, tiek ir pozų – išbandyk jų keletą ir tikrai rasi, kas patogu ir paprasta yra Tau.

Iš pradžių nusiplauname rankas. Mes juk norime save liesti tik švariomis rankomis, tiesa? Praktinis patarimas: esant viešajame tualete labai pravers buteliukas ar gertuvė su vandeniu. Jeigu vandens šalia neturi, gali naudoti specialiai šiam reikalui sukurtu menstruacinių taurelių ir rankų dezinfekciniu skysčiu Hello Go. Įeiname į pasirinktą pozą ir sulenkiame taurelę. Nors taurelių sulenkimo bei įsidėjimo būdų yra daugybė, Hello Cup rekomenduoja tokį: punchdown. Taurelės kraštinę vienu pirštu įlenkiame apačion į vidų ir susidaro tarsi trikampis, kurį siauruoju galu tampa lengva įstumti vidun.

Kiek giliai ją kišti? Ne per giliai. Jeigu “Panelės” žurnalo paauglystėje buvau išmokyta, kad tamponą reikia kišti iki galo kiek lenda, tai su taurele – nieko panašaus. Jos galiukas neturi kyšoti išorėje, tačiau taurelė dedasi gerokai arčiau įėjimo ir ne taip giliai kaip tamponas – nuo taurelės uodegėlės galiuko iki įėjimo į makštį turėtų būti iki 1 cm. Aš ją įsidedu taip, kad stipriai prispaudusi pirštą prie įėjimo galėčiau ją apčiuopti. Man toks gylis tinka.

Taurelę deduosi pasitelkdama abi rankas. Taurelei įėjus iki tinkamo gylio, atleidžiu pirštus ir pasitikrinu, kad uodegėlė būtų maždaug per vidurį ir nekryptų į vieną kurį šoną. Taurelė, ją atpalaidavus, turėtų atšokti į savo normalią poziciją ir iš karto prisitvirtinti prie makšties sienelių. Jeigu jaučiu, jog taurelės kraštai neatšoko, įkišusi vieną pirštą apeinu ratu aplink taurelę ir įsitikinu, kad jos visos sienelės būtų tinkamai aštokusios. Tuomet labai svarbus užtvirtinimo procesas – porą kartų stipriai timpteliu už uodegėlės pirmyn ir atgal, kad susidarytų vakuumas. Tai užtikrins, kad taurelė tinkamai įsitaisė tarp sienelių, į ją nepateks oras ar vanduo iš išorės, o iš jos pro sieneles niekas nepratekės.

Beje, jeigu neturi patirties su tamponais ir/ar nesi turėjusi lytinių santykių (tau turėtų patikti XS dydžio Hello Cup taurelė), būk ypač švelni ir kantri sau. Galbūt Tau pravers vandens pagrindo lubrikantas? Jis suteps taurelės sieneles iš išorės ir leis lengvai ją įstumti į vidų. Gali užtrukti keletą kartų ar keletą ciklų, kol įgusi, tačiau galiausiai lubrikanto tikrai nebereikės, o tinkamas nusiteikimas ir atsipalaidavimas (tiek minčių, tiek kūno) leis mikliai ir patogiai įsidėti taurelę. Nusiteikimas ir atsipalaidavimas čia yra labai svarbūs. Juk nori, kad Tau pavyktų?

Ar taurelė gali iškristi?

Tinkamai įsidėjus tai tiesiog fiziškai neįmanoma. Hello Cup taurelės gaminamos iš termoplastinio elastomero – medicininio plastiko, dar vadinamo trumpiniu TPE. Jis yra itin tvirtas, tankios, kietokos struktūros, kuri užtikrina maksimalų saugumą ir komfortą įsidėjus. Gali tiesiogine to žodžio prasme šokinėti nuo uolų į vandenyną, kopti į aukščiausią kalną ir… nieko. Taurelė lieka savo vietoje. Ji neišslysta ir neiškrenta. Tvirtai būna savo vietoje, kur jai ir priklauso.

Siunčiu linkėjimus iš pajūrio – Hello Cup atlaikė pusvalandžio šokinėjimą per Baltijos bangas. Likau gyva ir sveika, per kojas tekėjo tik vanduo ir jokių kraujo upių. Kadangi taurelė sudaro vakuumą, nei prieš maudynes, nei po jų nėra reikalo papildomai taurelės ištuštinti (skirtingai nei su tamponais, kurie prisigeria sūraus vandens iš išorės) – juk jūros vanduo tiesiog nepatenka į vidų. Vakuumas. Nulis. Zero. Prieš pliažą įsidėjau, po dienos pliaže išsiėmiau. End of story.

Pratekėjimai

Pirmuosius du ciklus pratekėjimų pasitaikydavo dažniau ir visuomet jie būdavo dėl netinkamo taurelės įsidėjimo kampo. Dar akyliau stebėdama kaip ir ką darau, kaip jaučiuosi konkrečią dieną ir koks būna tekėjimas, pastebėjau, kad ilgainiui prateka jau nebent dėl minėtos didelės gausos ir stipraus spaudimo. Pasikartosiu, pratekėjimas net ir gausiausią dieną būna toks menkas, jog jam užtenka kasdienio įklotėlio. Ne, aš nesu iš tų moterų, kurioms užtenka “tiesiog dažniau pasikeisti kelnaites tomis dienomis, o šiaip nieko papildomai naudoti nereikia”. Ir jei ne taurelė, tai tekėčiau kraujo upėmis, kad maža nepasirodytų.

Įrašą darau ketvirtojo ciklo metu, kuris ir vėl visai kitoks nei trys buvę su taurele prieš tai – nuo pat pirmųjų akimirkų prasidėjęs su lengvumu, su tuo pačiu lengvumu ir tęsiasi. Jokių pratekėjimų net ir gausiausiomis dienomis.

Keletas lašų gali pasitaikyti ir tuo atveju, kai taurelę išsiimu, išplaunu ir tuoj pat įsidedu atgal. Natūralu, kad ant makšties sienelių nuolat yra išskyrų, kurioms laikas ištekėti, tad kol taurelė taisosi atgal į vidų, nuo sienelių gali nutekėti lašas ar du. Vėl gi, nieko major, užteks porai minučių ant kelnaičių užsidėti vatos diskelį ar tualetinio popieriaus gabalėlį – kasdienis įklotas tokios menkos aukos tiesiog nevertas.

Kada ir kaip išsiimti menstruacinę taurelę?

Išsiėmimo dažnumas yra toks pat individualus kaip ir Tu pati. Galbūt Tau užteks tai padaryti kartą į 12 valandų, o gal norėsis ir reikės kartą į 2 valandas. Man, kaip ir rašiau aukščiau, gausiausiomis dienomis tai norisi daryti maždaug kartą į 5 valandas (naktį keistis neinu, pilnai išbūna 8 valandas be pratekėjimų), o nuo trečios ciklo dienos, kai flow gerokai sumažėja, keičiuosi kartą į 8-12 valandų. Tipinė situaciją eilinę darbo dieną: atsikeliu ryte, susitvarkau. Einu į darbą, grįžtu, susitvarkau. Prieš miegą taurelę išplaunu dar kartą. Jeigu flow itin gausus, taurelę keičiu ne tik vos atsikėlusi, bet ir papildomai prieš pat išeidama į darbą (net jei tarpas tarp atsikėlimo ir išėjimo į darbą būna vos 1,5-2 valandos). Būdama viešajame tualete pasiimu su savimi keletą papildomų ir čia pat po kranu vandeniu sudrėkintų servetėlių. Norėdama kone sterilios švaros, naudoju Hello Go dezinfekcinį skystį. Kelių minučių nepatogumas dėl ištiso pusdienio komforto ir ramybės.

Pačiai buvo netikėta, kad išsiimti taurelę pasirodė esanti sudėtingesnė užduotis negu ją įsidėti. Palyginus, įsidėjimas pirmaisiais kartais tebuvo juokų darbas, o štai su išsiėmimu teko padirbėti. Iš pradžių nustebino, jog taurelė dienos metu juda ir gali palypėti šiek tiek aukštyn ir gilyn – tai yra normalus procesas, pasirodo. Susitaikiusi su šiuo faktu galiausiai atradau ir gylį, kaip giliai įsidėti. Iš pradžių ją kišdavau per giliai, dėl ko pasitaikydavo ir pratekėjimų, nes taurelė būdavo netinkamoje kūno vietoje ir fiziologiškai negalėdavo užtikrinti visiško vakuumo.

Jeigu taurelė atsiduria per giliai ir yra sunku apčiupti uodegėlę, verta atlikti keletą stumiamųjų judesių. Niekuomet netrauk taurelės už uodegėlės iš visų jėgų per prievartą – susidaręs vakuumas paprasčiausiai neleis jos išimti tiesiog tokiu paprastuoju būdu (ką jau kalbėti apie netyčinį taurelės iškritimą – jis tiesiog neįmanomas!). Be to, taurelė yra pernelyg plati, kad jos tinkamai neįspaudus ją būtų komfortiška išsiimti. Po poros stūmimų turėtum apčiuoti uodegėlę – čiumpu už jos ir švelniai patraukiu žemyn per kokį centimentrą – tik vos vos, kiek traukiasi. Tuomet įkišu pirštą ir įspaudžiu taurelės pilvuką, kad atsipalaiduotų vakuumas. Pasigirsta toks šliurpiantis garsas ir tampa aišku, kad taurelė atsilaisvino, vakuumo nebėra. Metas traukti lauk. Viena ranka švelniai timpteliu uodegėlę, o kita įspaudžiu pilvuką giliau ir apčiuopiu taurelės šonus. Taip ji susiaurėja ir ją tampa lengva išsiimti.

Iš pradžių būdavo sunku ją išsiimti. Nors vakuumą pavykdavo atpalaiduoti, tačiau vis neišeidavo tinkamai įlenkti kraštų ir gaudavosi, kad taurelę ištraukdavau kone plokščią – tokio platumo taurelę būdavo nemalonu ir skausminga išsiimti. Dabar gi, artėjant taurelei prie įėjimo, sulėtinu judesius ir įsitikinu, kad krašteliai užlenkti į išorę, pilvukas įspaustas, taurelė yra siaura, lanksti ir ją lengva išimti. Jokio skausmo nėra ir neturi būti!

Hello Cup taurelės: kodėl verta, koks mano dydis, kaip išsirinkti? Visą techninę informaciją rasi čia.

Įsigyti Hello Cup taurelę, XS, S-M ar L dydžio gali mano parduotuvėje štai čia.

Atmink, taurelės naudojimas neturi būti skausmingas ir kelti diskomforto. Jeigu ją nemalonu įsidėti, išsiimti arba Tu ją jauti ir tai kelia diskomfortą – kažką darai ne taip. Pabandyk dar kartą. Galbūt kitu kampu, kita poza, kita kryptimi. Svarbiausia – būk atidi ir kantri sau, klausyk savo kūno. Galbūt net užsimerk. Neskubėk. Užtruk tiek, kiek Tau reikia. Galiausiai kūnas priims ją kaip savą. O tuomet gal ir Tu pagalvosi, “na ir kur tu buvai visą gyvenimą!”


Senesnis įrašas Naujesnis įrašas


Palikti komentarą

Turėkite omenyje, jog komentarai iš pradžių peržiūrimi ir patvirtinami prieš publikuojant